Značka vznikla v roce 2017 s cílem přiblížit ručně paličkovanou krajku a přírodní materiály veřejnosti. Navazuje na dlouholetou uměleckou činnost akademické malířky Stanislavy Losové – Mužíkové. Značka MUZ představuje oděvy a doplňky z ručně malovaného hedvábí nebo hedvábí zdobeného ručně paličkovanou krajkou. Každý kus je originál.

Modely jsou vytvářeny s ohledem na jednoduchou údržbu a originální design. Barvy jsou na hedvábí fixovány parou. Paličkovaná krajka je na šaty strojově našitá. Vše lze ručně prát v pohodlí domova. 100 % čisté hedvábí má jako přírodní materiál vlastnost, že v zimě hřeje a v létě naopak chladí. K tomu dobře saje pot a rychle schne. Oděvy z hedvábí se tak dají nosit po celý rok.

100 % čisté hedvábí je přírodní materiál, který lidé nosí už několik tisíc let. Tenké hedvábné vlákno se získává z kokonů bource morušového. Znalosti jeho chovu a techniky zpracování hedvábného vlákna pochází ze starověké Číny. Lehké přírodní hedvábí bylo odedávna vysoce ceněno a stalo se tak významným obchodním artiklem.

Čisté hedvábí má dodnes své místo v oděvním průmyslu. Moderní lidé si ho cení hlavně pro jeho užitné vlastnosti. Přírodní hedvábí má speciální vlastnost izolace, v zimě tak hřeje a v létě naopak chladí. Rychle schne, nevyvolává alergie, je příjemné a velmi lehké.

Technika paličkování neboli vytváření krajky je známá od 16. století.

V České republice se ručním paličkováním proslavilo město Vamberk, které dodnes tuto tradici udržuje. Značka MUZ pro své oděvy také využívá výhradně ručně paličkovanou krajku. Její zhotovení je velmi pracné a zdlouhavé. Výsledkem jsou ale originální umělecké kousky, které jsou na oděvy strojově našívané. Díky tomuto zpracování se tradiční řemeslo modernizuje a dostává se do šatníků dalších generací.

Všechny použité materiály jsou speciálně vybírány pro komfort budoucích nositelů, převážně se jedná o odolné přírodní materiály, které Vám ve skříni vydrží.

Oděvy jsou šité ze 100 % čistého hedvábí. Krajka je ručně paličkovaná z výběru materiálů jako len, bavlna, vlna, žinylka, dracoun.

Značka MUZ má pouze jediného autora. Klade ale důraz na preciznost zpracování a kvalitu použitých materiálů. Každý kus je originál a pyšní se vysokým podílem ruční práce. Neotřelý design a kvalita materiálů tak dokáže obohatit každý šatník.

Základní filozofií značky je minimalismus a ohled na životní prostředí. Jednotlivé kolekce v sobě také nesou prvky hravosti, originality, osobitosti a pohodlí. Život je dost dlouhý na to, aby člověk dokázal ocenit kvalitu.

O AUTORCE

Za celou značkou stojí akademická malířka Stanislava Losová. Je jedinou autorkou všech oděvů a všech jejich částí. Na prezentaci se podílí  také její dcera. Vytvoření oděvní značky MUZ bylo možné právě díky spojení schopností obou žen.

Cílem autorky je přivézt k životu svůj fantazijní svět skrze náročné a ojedinělé práce. Sama tvrdí, že její práce zhmotňují spíše vnitřní pocity než vnější podobu věcí. Ráda se inspiruje  v přírodě. Vnitřní poznání následně přenáší pomocí jednoduchých linií do textilu. Uměleckou tvorbu miluje nade vše a nemůže tak bez ní žit. Její známí ji vidí jako zapálenou do své práce, kdy ztrácí pojem o čase. Vše kolem často přeteká materiálem a tvůrčími nápady. Autorka vyznává pozitivní přístup a dává přednost kvalitě před kvantitou. Jak v umění, tak v osobním životě.

Stanislava Losová se narodila 10.1. 1959 jako Mužíková v Rychnově nad Kněžnou. Studovala na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Sant-Petersburgu, obor textilní výtvarnictví.

Dokončením studia tak získala titul akademická malířka, ale i vřelý vztah k Rusku samotnému. Na panenky ale šila už od dětství a tak není divu, že v různých tvořivých textilních formách pokračovala i během dalších let. Velký útlum později zapříčinili její dvě děti. Dnes už jsou ale dospělé a tak se autorka může věnovat svým tvořivým činnostem opět naplno.

V letech 1983 – 1990 působila Stanislava Losová jako výtvarnice ve Vamberecké krajce, v oddělení vývoje ručně paličkované krajky. Od roku 1990 má svobodné povolání. Autorka je členkou Unie výtvarných umělců a také Syndikátu výtvarných umělců.

Autorka má za sebou hned několik samostatných výstav. Konkrétně to jsou:

1986 Leningrad                                2009 Brno

1990 Hradec Králové                      2012 Brno

1992 Lysá nad Labem                    2015 Rosice

1992 Dánsko

Kromě toho se pravidelně účastní skupinových výstav, včetně Bienále vamberecké krajky, na kterém v roce 2015 získala také Diplom muzea krajky. Práce Stanislavy Losové jsou zastoupené ve sbírkách Muzea krajky Vamberk a okresního muzea Sokolov.

copyright © MUZ, 2017